اسامی منابع آمریكا در ایران لو رفت

نویسنده : ایوب حسینی چهارشنبه 1390/06/16 12:17  •   


راسخون : در اسناد جدیدی كه بر اثر لو رفتن پسورد ویكی لیكس منتشر شده، اسامی منابعی كه دیپلمات های آمریكایی مدعی اند از آنها در ایران اطلاعات دریافت می كردند لو رفته است.

پس از لو رفتن پسورد -Password- فایل رمز شده ویكی لیكس و انتشار یكباره تمامی 250000 سند، علاوه بر مشخص شدن نام های منابع اطلاعات معمولی مراجع دیپلماتیك آمریكا، نام های حساسی كه بعد از ذكر نام آنها عبارت Protect یا Strictly Protect آمده و ارسال كننده سند در مقر دیپلماتیك آمریكا خواستار اعمال تدابیر حفاظتی بیشتر در حفظ این نام ها شده، نیز لو رفت.

 آن را منتشر كرده، بررسی چند صد سند از ده ها هزار سند ویكی لیكس تاكنون نشان می دهد، افراد زیر در فهرست نام های Protect و Strictly Protect قرار دارند. تاریخ بسیاری از این اسناد مربوط به 2008 و قبل از آن می باشد كه نشان می دهد بسیاری از افرادی كه هم اكنون در غرب علیه ایران فعالیت می كنند از مدت ها قبل مورد توجه آمریكایی ها بوده اند. برخی از این افراد منبع بوده و برخی دیگر اطلاعات خود را هنگام خروج از ایران به مامورین دیپلماتیك آمریكا منتقل كرده اند. برخی از اسامی عبارتند از:


¤ هاشم آغاجری ¤ عبدالله مومنی ¤ م...م...ل..
¤ علیرضا رجایی ¤ شیرین عبادی ¤ امیر ب../ دفتر سازمان ملل
¤ محمد موسوی خوئینی ¤ محسن سازگارا ¤ روبرتو آربیتریو (مقیم تهران)
¤ ابراهیم یزدی ¤ علی ن..
¤ یكی از اساتید اقتصاد دانشگاه آمریكایی شارجه كه فارغ التحصیل یكی از 8 دانشگاه آی - وی لیگ آمریكاست. ¤ هادی ...

و بسیاری اسامی دیگربررسی اسناد، حاوی نكات جالب دیگری است:
- اظهارات یكی از مدیران سابق سازمان ف....به عنوان منبع درونی در مورد اختلافات به وجود آمده بر سر مشایی در این اسناد دیده می شود.
- دیپلمات های آمریكایی هنوز نمی دانند كه مسعود رجوی مرده است یا در مخفیگاه زندگی می كند.
- تنفر عمومی مردم ایران از گروهك منافقین برای دیپلمات های آمریكایی محرز بوده و در بسیاری از اسناد این مسئله دیده می شود.
- تمامی افرادی كه مدعی تقلب در انتخابات شده اند و این مسئله را به آمریكایی ها انتقال داده اند از منابع (روزنامه نگار، فعال سیاسی، نماینده مجلس و ...) نزدیك به اشخاص یا ستادهای احزاب درگیر در اعتراضات و مدعی تقلب بوده اند.

- منبعی كه مدعی درگیری بین فرمانده سپاه و رئیس جمهور شده بود، از فعالین حزب توده و ماركسیست ذكر شده است. از آنجایی كه اولین بار سایت نزدیك به حزب منحله توده این شایعه را تقریباً مقارن تاریخی كه سند ارسال شده است، منتشر كرده بود، می توان حدس زد كه منبع هر دو شایعه یك نفر است.
- فردی به اسم دكتر فرشید توف...كه از مدیران سابق هلال احمر بوده است (وی از ایران خارج شده است ) در گفت وگو با ماموران آمریكایی مدعی شده كه از آمبولانس های هلال احمر در لبنان و .... استفاده نظامی می شود.
- یكی از اعضای ف.ع.پ مدعی برخی اطلاعات بیمارستانی شده است.
- هاشم آغاجری، عبدالله مومنی و .... طی سفری كه به آمریكا داشته اند (2006) با مسئول آمریكایی در دوبی صحبت كرده اند. آغاجری فشار غرب را از عوامل لغو حكم اعدام وی دانسته است.
- یكی از اقتصاددانان بانك مركزی كه در دوران خاتمی از مدیران آن سازمان بوده و به گفته خودش استاد خرد پیشرفته وی ... بوده، اظهار داشته:1- پنج مرد برتر بیزنس در ایران عبارتند از: رف...، رف...، رف...، رف...، رف...، 2- نصف هفته با اینترنت پرسرعت به جای كار مشغول گیم بوده اند 3- مشاوران ... نادان هستند و ...- یكی از اساتید دانشگاه كه نماینده مجلس بوده است، به ماموران آمریكایی گفته كه تنها راه تغییر در ایران حمله نظامی است و این تصور كه گفته می شود حمله نظامی ایران را متحد می كند و مردم واكنش نشان خواهند داد غلط است.
- علیرضا نوری زاده به طور مكرر و در موارد متعدد با مركز جاسوسی آمریكا در لندن در ارتباط بوده است.
- یكی از مرتبطین دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه كه به دستور م م قرار بوده كنفرانس هولوكاست برگزار كند، به مامورین آمریكایی گفته كه رامین جهانبگلو برای اینكه خودش از زندان بیرون برود به خیلی افراد از جمله وی دروغ بسته است. وی در گفت وگو با آمریكایی ها اظهار داشته كه توجه ایران به مركز جمع آوری اطلاعات دوبی نشانه موفقیت این مركز است!
- به گفته یك فعال تجاری در دوبی، ...اخیرا - 2007 - ساختمان و ملك به ارزش ...از طریق ...خریداری كرده است. مكان ساختمان ها نزدیك فستیوال سیتی دوبی در یك مركز خرید و تفریح است.- یكی از محققان ...آمار ایدز و مسایل و دلایل آن را به آمریكایی ها منتقل می كرده است.
¤ یكی از نماینده های اصلاح طلب به آمریكایی ها گفته كه اگر یك قطعنامه دیگر تصویب شود ما وزیر خارجه را استیضاح خواهیم كرد. این نماینده همچنین گفته كه تلویزیون صدای آمریكا خوب عمل نمی كند و باید حرفه ای تر عمل كند.
¤ روبرتو آربیتریو، مدیر اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل در تهران، اطلاعات خود را به آمریكایی ها منتقل می كرده است، از جمله مثلا مدعی شده كه كنار رفتن فداحسین مالكی (دبیر سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر) نشان می دهد كه احمدی نژاد بر مجمع تشخیص غلبه كرده است!
در بررسی اسناد ویكی لیكس باید توجه داشت كه این اسناد ملغمه ای از اخبار و شایعات درست و نادرست است كه توسط مخالفان و معاندان ایران به آمریكایی ها منتقل می شده است.آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات