فرمانده پدافند هوایی ارتش ایران: پوشش سپرموشکی صد در صد نیست

نویسنده : محمد شاطریان چهارشنبه 1390/06/16 15:11  •    ارسال شده در: انجمن بیان اخبار سیاسی امنیتی و دفاعی

سرتیپ اسماعیلی

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی: استقرار سپر موشکی ناتو تامین کننده امنیت کشورهای منطقه نیست

یک مقام نظامی ایران نسبت به کارآیی سیستم دفاع ضد موشکی در ترکیه ابراز تردید کرده است.

روز چهارشنبه، ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر)، خبرگزاری ایرنا متن مصاحبه با سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ارتش ایران را منتشر کرد که در واکنش به نصب سیسم دفاع موشکی ناتو در ترکیه گفته است: "استقرار سپر موشکی ناتو در کشورهای منطقه، تامین کننده امنیت برای این کشورها نیست."

قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا یکی از شاخه های چهارگانه ارتش ایران است که در سال ۱۳۸۷ با هدف تقویت دفاع هوایی تشکیل شد و تجهیزات و امکانات ضد هوایی کشور در آن متمرکز شده است.

سرتیپ اسماعیلی گفته است: "بسیاری از امکانات و تجهیزات نوین امروز کشورهای مختلف نمی تواند جلوی تمامی تهدیدها را بگیرد و صرف اینکه چنین سیستمی در ترکیه یا روسیه بر ضد موشک های قاره پیما استقرار یابد، نمی تواند به طور صد در صد جلوی همه تهاجم ها را بگیرد."

این مقام نظامی ارتش ایران به عنوان نمونه ای از ناتوانی سیستم های جدید در تامین کامل امنیت کشورها، به موفقیت خلبان یک هواپیمای ملخ دار اشاره کرد که چند سال پیش توانست بدون ردگیری سیستم راداری روسیه، در مرکز مسکو به زمین بنشیند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، یکی از اهداف کشورهای غربی در استقرار سپر موشکی در کشورهای منطقه را "محدود کردن روسیه" عنوان کرد.

ایالات متحده و برخی کشورهای اروپایی عضو ناتو در سال های اخیر در صدد ایجاد سپر دفاع ضد موشکی برای محافظت از اعضای اروپایی ناتو بوده و تاکید داشته اند که هدف از اجرای این طرح، مقابله با روسیه و یا تضعیف توان نظامی آن کشور نیست.

مقامات آمریکایی مشخصا برنامه های هسته ای و موشکی ایران و کره شمالی را برای متحدان اروپایی خود خطرناک دانسته و گفته اند که هدف از ایجاد سیستم دفاع ضد موشکی، مقابله با تهدیدات موشکی این دو کشور است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا موافقت ترکیه با استقرار سپر موشکی پیمان ناتو در آن کشور را غیرعادی ندانست و گفت که "ترکیه به دلیل آنکه در پیمان دفاعی با کشورهای روسیه و آمریکا شرکت دارد، به طور طبیعی باید با اجرای این طرح در کشورش موافقت کند."

ترکیه در سال ۱۹۵۲ به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - پیوست که با هدف مقابله را تهدید نظامی شوروی سابق تشکیل شده بود و به عنوان عضو این سازمان، پایگاه هایی را در اختیار کشورهای عضو قرار داده است.

اقدام بازدارنده

فرزاد اسماعیلی هدف اصلی از استقرار سپر دفاع موشکی را بازدارندگی عنوان کرد و گفت که استقرار چنین سیستمی باعث می شود که کشورهای دیگر قانع شوند که تهاجم موشکی به کشور دارنده این نوع تجهیزات بی اثر است و در صدد چنین تهاجمی برنیایند.

علی خامنه ای و اردوغان، نخست وزیر ترکیه

ظاهرا جمهوری اسلامی مایل نیست سیستم دفاع موشکی ناتو باعث تخریب روابط با ترکیه شود

وی گفت: "در حقیقت برنامه ایجاد سپر موشکی در منطقه با هدف ایجاد دلهره یا به اصطلاح اضطراب فنی در کشور مقابل دنبال می شود."

روز جمعه گذشته، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که مذاکرات برای استقرار سامانه راداری دفاع ضد موشکی پیمان ناتو در خاک ترکیه به مراحل نهایی رسیده است.

اگرچه روسیه در گذشته از ایجاد سپر دفاع ضد موشکی غرب در نزدیکی مرزهای خود در شرق اروپا ابراز ناخرسندی می کرد، اما نسبت به خبر ایجاد چنین سامانه ای در ترکیه واکنش نامساعدی نشان نداده که احتمالا نشانه توافق قبلی دولت روسیه است.

تا کنون تعدادی از مقامات ایرانی اقدام ترکیه در موافقت با استقرار این سیستم را مورد انتقاد قرار داده اند اما ظاهرا مقامات ارشد جمهوری اسلامی مایل نبوده اند با واکنش تند نسبت به این اقدام، باعث تخریب روابط دو جانبه با ترکیه شوند.

ترکیه از جمله کشورهای منطقه است که با دولت ایران روابط دوستانه ای دارد و در مواردی، از جمله در زمینه برنامه های هسته ای، به اقداماتی هر چند ناموفق، برای رفع اختلاف جمهوری اسلامی و جامعه بین المللی دست زده است.

در مورد تحولات کنونی منطقه، دولت اسلامگرای ترکیه، بر خلاف جمهوری اسلامی، برخورد خشونت آمیز حکومت سوریه با معترضان و طرفداران اصلاحات در آن کشور را محکوم دانسته، اما اقدام اخیر ترکیه در کاهش سطح روابط و همکاری با اسرائیل باعث خرسندی مقامات ایرانی شده است.

سرتیپ اسماعلی در بخش دیگری از مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایران از آمادگی واحد تحت فرماندهی خود برای مقابله با حملات سایبری سخن گفت و افزود "این قرارگاه در بخش آفند سایبری و در حوزه جمع آوری اطلاعات برای بخش هایی از کشور که می خواهند خود را مهیای ورود به این فضا کنند و در صورت لزوم، واردعمل شوند، به سایر نیروها و بخش های کشور کمک می کند."

این فرمانده نظامی گفته است که اولین اقدام قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا در این زمینه، بومی کردن سیستم های فن آوری اطلاعات بود و افزوده است: "نخستین نقطه ای که دشمن در حمله سایبری مورد هدف و اصابت قرار می دهد، شبکه فن آوری هر کشور است."آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات