صدتایی‌ها و گلزنان برتر ایران در جهان

نویسنده : ایوب حسینی پنجشنبه 1390/06/17 13:02  •   

علی دایی با ۱۰۹ گل زده ملی، برترین گلزن جهان است و کریم باقری، دیگر بازیکن ایرانی با پنجاه گل زده در رده 32 برترین گلزنان جهان قرار دارد و از این حیث، بالاتر از بابی چارلتون، بازیکن افسانه ای و اسبق انگلیس است. همچنین علی کریمی با 117 بازی ملی، بیشتر از آیالای آرژانتینی، دیوید بکهام انگلیسی و پوپسکوی رومانیایی بازی کرده؛ افزون بر این که جواد نکونام با ۱۱۴ بازی اندازه آندره استیونسن بازی ملی دارد.  در عرصه جهانی فوتبال، پنج بازیکن ایران دارای جایگاه مناسبی هستند و در سطح دنیا عرض اندام می‌کنند. علی دایی با ۱۰۹ گل زده ملی، برترین گلزن جهان است و کریم باقری، دیگر بازیکن ایرانی با 50 گل زده در رده 32 برترین گلزنان جهان قرار دارد و از این حیث، بالاتر از بابی چارلتون، بازیکن افسانه ای و اسبق انگلیس است.

همچنین علی کریمی ‌با 117 بازی ملی، بیشتر از آیالای آرژانتینی، دیوید بکهام انگلیسی و پوپسکوی رومانیایی بازی کرده است. در ضمن جواد نکونام با ۱۱۴ بازی، اندازه آندره استیونسن بازی کرده و مهدی مهدوی کیا هم با ۱۱۱ بازی ملی، هم اندازه با کارلوس والدراما بازی ملی دارد.

البته در مورد یک گل دایی و چهار گل جواد نکونام، اختلاف نظر وجود دارد، چون برخی از دیدارهای انجام شده تیم ملی از نظر فیفا دیدار رسمی‌ نبوده و یا تیم ملی حریف از بازیکنان اصلی خود استفاده نکرده است.

هم‌اکنون خالد محمد الدعایه با ۱۷۸ بازی ملی در این عرصه پیشتاز است. کلودیوسوآرز مکزیکی هم، همین تعداد بازی را دارد. علی دایی با انجام ۱۴۹ بازی ملی، در رده دوازدهم این عرصه و چهارم آسیا قرار دارد.
 
۱ ـ محمد الدعایه ۱۷۸ عربستان ۲۰۰۶ ۹۳
۲ ـ‌ کلودیو سوارز ۱۷۸ مکزیک ۲۰۰۶ ۹۲
۳ ـ‌ احمد حسن ۱۷۵ مصر ۲۰۱۰ ۹۶
۴ ـ‌ حسام حسن ۱۶۹ مصر ۲۰۰۶ ۸۵

در جمع آسیایی‌ها، ادعایه با ۱۷۸، عدنیان طالیانی اماراتی با ۱۶۴ و سامی‌ الجابر عربستانی اول تا سوم هستند و علی دایی در رتبه چهارم قرار گرفته است.

علی کریمی‌ هشتاد و سومین گلزن دنیا

با گلی که علی کریمی‌ در آخرین بازی‌های تیم ملی فوتبال کشورمان به ثمر رساند، تعداد گل‌های ملی او به ۳۷ گل رسید. حالا علی کریمی در رتبه هشتاد و سوم بهترین گلزن‌های فوتبال دنیا در سطح بین المللی قرار دارد. در این فهرست علی دایی همچنان با به ثمر رساندن ۱۰۹ گل در رتبه اول قرار دارد و فرانس پوشکاش با به ثمر رساندن ۸۴ گل دوم است. پله، ستاره بزرگ فوتبال دنیا با به ثمر رساندن ۷۷ گل در رده سوم قرار دارد.

از ایران به جز علی دایی که اول است، کریم باقری با پنجاه گل در رتبه سی و دوم قرار دارد و علی کریمی‌ با ۳۷ گل هشتاد و سوم است، در جمع آسیایی‌ها بشار عبدالله، مهاجم سابق تیم ملی کویت با زدن ۷۵ گل در رده چهارم بهترین گلزنان فوتبال دنیا قرار دارد و ماجد عبدالله مهاجم سابق تیم ملی عربستان هم با زدن ۶۷ گل در رده نهم ایستاده است.

۱ ـ علی دایی ۱۰۹ ایران
۲ ـ‌ فرانس پوشکاش ۸۴ مجارستان
۳ ـ‌ پله ۷۷ برزیل
۴ ـ‌ بشار عبدالله ۷۵ کویت
۸ ـ گرد مولر ۶۹ آلمان
۹ ـ ماجد عبدالله ۶۷ عربستان

۳۲ کریم باقری ۵۰ ایران
۸۳ علی کریمی‌۳۷ ایران
اولین کویتی فوتبال ایران

ولید علی بازیکن جدید استقلال، نخستین بازیکن کویتی است که در فوتبال ایران حاضر می‌شود. جالب است بدانید که نخستین بازیکن ایرانی که به لیگ کویت رفت، در سال ۱۳۵۱ و مهدی عسکرخانی بود. دروازه‌بان تیم‌های جوانان و پرسپولیس در این سال به کویت رفت و پیراهن تیم فوتبال باشگاه الصالحیه کویت را بر تن کرد. 
پس از ۳۹ سال، کویت در مسیر حرکتی فوتبال ایران قرار گرفته است!


آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic