راه‌اندازی "دانشگاه دخترانه" در هر استان

نویسنده : محمد شاطریان جمعه 1390/06/18 15:03  •    ارسال شده در: اخبار اجتماعی اخبار فرهنگی

خبرگزاری فارس: راه‌اندازی "دانشگاه دخترانه" در هر استان
خبرگزاری فارس: راه‌اندازی "دانشگاه دخترانه" در هر استان

كامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  با اشاره به اینكه واژه تفكیك جنسیتی را هیچ‌گاه به كار نبرده‌ام و آن چیزی كه اعلام كردم، اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به جلسات 114، 116، 117 و 121 است كه 14 بند دارد و در سال 66 به تصویب رسیده و 24 سال اجرای آن روی زمین مانده است.

دانشجو خاطرنشان كرد: این مصوبه درباره اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیست بلكه در مورد حفظ حدود و آداب اسلامی در دانشگاه‌هاست و اسلامی شدن دانشگاه‌ها خیلی فراتر از این موضوع است.

وزیر علوم با اشاره به اینكه بحث اساسی در دانشگاه‌ها، پرداختن به محتواست، تصریح كرد: اگر به محتوا در دانشگاه‌ها نپردازیم، نمی‌توانیم اعلام كنیم كه دانشگاه اسلامی داریم. حتماً باید در دانشگاه‌ها به محتوا پرداخته شود اما چون قائل به این هستیم كه بین ظاهر و باطن و محتوا و مناسبات درون دانشگاهی تناسبی برقرار است باید به این مهم پرداخته شود.

وی در ادامه گفت: یكی از راه‌كارهای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، پرداختن به این موضوع است كه استان‌هایی كه قابلیت دارند بتوانند دانشگاه‌های دخترانه داشته باشند.

دانشجو اظهار داشت: پیش از انقلاب یك دانشگاه دخترانه به نام مدرسه عالی دختران فعالیت داشت كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی تغییر نام داد و اكنون با عنوان دانشگاه الزهرا فعالیت می‌كند. 32 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است و ما به غیر از این دانشگاه، دانشگاه دخترانه دیگری نداریم.

وزیر علوم تأكید كرد: فكر می‌كنم حق مردم ماست كه اگر می‌خواهند در دانشگاهی تحصیل كنند كه تك جنیستی و دخترانه باشد از این حق خود استفاده كنند و اگر هم نمی‌خواهند در دانشگاه‌های تك جنیستی تحصیل كنند می‌توانند در دانشگاه‌های موجود كه مختلط است حضور داشته باشند.

وی در ادامه تصریح كرد: باید به این سمت حركت كنیم كه حق مردم و دانشجویان را در نظر داشته باشیم كه دانشگاه‌ محل تحصیل خود را بتوانند انتخاب كنند. اگر دانشجویی بخواهد دانشگاه تك جنیستی و دخترانه انتخاب كند اكنون فقط دانشگاه الزهرا را داریم. چرا در طول 30 سال گذشته به عنوان مثال 10 دانشگاه دخترانه در 10 استان كشور تأسیس نشده است كه اگر دانشجویی خواست انتخاب داشته باشد بتواند از این حق استفاده كند؟

دانشجو در پایان خاطرنشان كرد: وزارت علوم درباره دانشگاه‌های غیرانتفاعی این موضوع را اعمال كرده است و اكنون اولویت را به دانشگاه‌های تك جنیستی دخترانه و پسرانه دادیم. اما در ارتباط با دانشگاه‌های دولتی هم به دنبال این هستیم كه بتوانیم پردیس‌های دختران و دانشگاه دختران را كه از نظر بار اعتباری امكاناتش موجود است، تأسیس كنیم.آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات