شهاب حسینی: پس سهم خود شهید بابایی چه می​شود؟

نویسنده : ایوب حسینی شنبه 1390/06/19 17:29  •   


راسخون : سریال «شوق پرواز» که زندگی شهید بابایی را به تصویر کشیده مثل سایر آثار سینمایی و تلویزیونی پشت صحنه​های جذابی دارد که از دید دوربین پنهان است.

هنگام ساخت یک فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی اتفاقات جالب زیادی رخ می‌دهد که از دید دوربین‌ها پنهان می‌ماند و بازگویی آنها گاهی لذت دیدن فیلم یا سریال را دو چندان می‌کند. سریال «شوق پرواز» به کارگردانی «یدالله صمدی» هم یکی از سریال‌هایی است که با توجه به مدت زمان چند ساله ای که صرف ساخت آن شده، نکات حاشیه‌ای و جذابی دارد. از این هفته می‌توانید حاشیه‌های ساخت این سریال را در خبر آنلاین بخوانید.

مهری توکلیان: سریال «شوق پرواز» اولین سریال زندگینامه​ای تلویزیون نیست. پیش از این سریال هایی همچون: استاد شهریار، روزگار قریب، آشیانه سیمرغ ( با موضوع زندگی شیخ بهایی) و... پیش از سریال شوق پرواز در تلویزیون ایران ساخته شده و هر یک زندگی یکی از شخصیت​های علمی، فرهنگی و هنری را که می​تواند الگوی نسل امروز باشد، دستمایه کار خود قرار داده​اند. در اغلب این سریال​ها روایت داستان از همان کودکی این شخصیت​ها آغاز و به صورت خطی تا پایان داستان ادامه می​یافت اما در طراحی صورت گرفته برای سریال «شوق پرواز»، مخاطب در ابتدای قسمت اول وارد دوران کودکی شهید بابایی نشد و با شخصیتی به نام «لیلی» مواجه شد که حالا در قسمت دوم متوجه شده​ایم که در حال نگارش کتابی درخصوص زندگی شهید بابایی است. این شخصیت به همراه همسرش سعید که نقش او را «کورش تهامی» ایفاء می​کند، تا پایان سریال همراه مخاطب هستند که این شیوه روایت باعث می​شود تا شوق پرواز از ساختار تکراری استفاده شده توسط سریال های دیگر دور شود.

از قسمت دوم به بعد دوربین با نمایش صحنه​های ضبط شده توسط لیلی از منزل مسکونی شهید بابایی وارد فضای اصلی داستان می​شود. در اولین سکانسی که از خانه شهید بابایی می​بینیم، «مینا جعفر زاده» در نقش مادر عباس بابایی دیده می​شود که مخاطب را به خانه شهید بابایی راهنمایی می​کند. شاید برای بسیاری از مخاطبان این سوال پیش بیاید که چرا با وجود اینکه نقش این شخصیت را «شهاب حسینی» ایفاء کرده، در تمامی صحنه​های این بخش به جای عکس​های این بازیگر، تصاویر واقعی عباس بابایی دیده می​شود؟! عکس​هایی در پای هواپیما، عکس​هایی با همسر و فرزندش، عکس​هایی در لباس خلبانی و ...

نکته جالب توجه این که برای به تصویر کشیدن این صحنه قرار بود تصاویری از شهاب حسینی گرفته و به شکل عکس​های شهید بابایی ساخته و در بخش​های مورد نظر نصب شود. صمدی در مقام کارگردان گفت و گویی​هایی هم با طراح صحنه داشت، اما در نهایت این ایده به دلش نچسبید و با آن موافقتی نکرد تا این که روزی با اظهار نظر شهاب حسینی این مشکل حل شد. او وقتی از ایده گروه برای به تصویر کشیدن این صحنه با خبر شد، گفت: « در این سریال نقش کودکی عباس بابایی را که فرد دیگری بازی می​کند، من هم که قرار است نقش بزرگسالی او را ایفاء کنم، پس سهم خود شهید بابایی این وسط چه می​شود؟»

صمدی هم او را به سرعت بوسید و گفت:« از این دغدغه خلاصم کردی»

اینگونه بود که در این بخش از کار تصاویر واقعی عباس بابایی استفاده شد تا این بخش از کار ساختگی نباشد و حق مطلب ادا شود.آخرین ویرایش: - -


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic