دانشگاه های تک جنسیتی در ایران؛ مقدمه محدودیت علمی؟

نویسنده : محمد شاطریان یکشنبه 1390/06/20 01:29  •    ارسال شده در: اخبار اجتماعی

کنکور دانشگاه ها در ایران

 

به نظر می رسد که با وجود مخالفت ها و انتقادهای موجود، مقام های وزارت علوم ایران عزم خود را جزم کرده اند که سیاست "اسلامی کردن دانشگاه ها" را به سرعت پیش ببرند.

در حالی که بعضی موافقان این طرح، آن را راهی برای ادامه تحصیل دختران در خانواده های سنتی ایران توصیف می کنند، مخالفان، اجرای آن را مستلزم تحقیقات علمی می دانند.

سعید معیدفر، استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، با اشاره به تاکید وزیر علوم ایران بر موضوع دانشگاه های دخترانه به عنوان "حق مردم ایران"، می گوید: "از نقطه نظر جامعه شناسی باید از وزیر علوم پرسید که ایشان این حق را چطور تشخیص دادند؟ آیا تحقیقی در این مورد انجام شده؟ من بعید می دانم چنین کاری صورت گرفته باشد. "حق مردم" در واقع برداشت شخصی ایشان است. "

این استاد جامعه شناسی، که سابقه تدریس در دانشگاه الزهرا ، تنها دانشگاه دخترانه ایران را هم دارد، می افزاید: "اساسا دانشجویان این دانشگاه را به دلیل تک جنسیتی بودن آن انتخاب نمی کنند. وزیر علوم هیچ مدارکی ندارد که اثبات کند چنین تحقیقی در ایران انجام شده است".

مقام های وزارت علوم در سالهای اخیر طرح تفکیک جنسیتی را در اولیت های کاریشان گذاشته اند. طرحی که به یکی از پرحاشیه ترین طرح های دولت دهم تبدیل شده است.

زمزمه های اجرای این طرح با روی کار آمدن کامران دانشجو به عنوان وزیر علوم ایران، پررنگ تر شد.

طرح مذکور از برچیدن اردوهای مختلط تا دخترانه - پسرانه کردن کلاس های درس و ورودی دانشگاه ها را در بر می گیرد.

کنکور دانشگاه ها در ایران

وزیر علوم ایران می‌گوید که دانشگاه‌های دخترانه را در استان‌های مختلف ایران ایجاد خواهد کرد

دانشگاه هایی مثل دانشگاه صنعتی شریف و مازنداران با جداسازی بعضی کلاس های درس خود پرچم دار اجرای طرح های وزارت علوم شدند.

واکنش ها به این طرح جنجال برانگیز، در درون حاکمیت جمهوری اسلامی هم با ختلاف نظرهایی همراه بود.

با وجود آن که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران، از وزیر علوم خواسته بود که طرح تفکیک جنسیتی را متوقف کند، اعضای مجلس خبرگان رهبری در بیانیه پایانی اجلاس اخیر خود خواهان اجرای آن شدند.

سعید پیوندی، کارشناس آموزشی در پاریس، تشکیل دانشگاههای تک جنسیتی را در مقایسه با تفکیک جنسیتی سیاست بهتری می داند، ولی در مجموع آن را زیان آور و پرهزینه قلمداد می کند: "در صورت اجرای این طرح ما عملا طرفیت رقابت علمی و سالم را در محیط های دانشگاهی به دو بخش تقسیم می کنیم. بدتر این که در صورت اجرای مصوبه سال ۱۳۶۶ شورای انقلاب فرهنگی، که وزیر علوم مرتب به آن اشاره می کند، احتمالا در آینده فقط رشته هایی را عرضه می کنند که برای دختران مناسب می بینند. بنابراین، دختران از بعضی رشته ها محروم می شوند و بیشترین آسیب را می بینند".

علاوه بر آثار مخرب آموزشی، تاثیرات اجتماعی این طرح هم نگرانی ها یی را در محافل دانشگاهی ایجاد کرده است.

منتقدان می گویند که جداسازی تصنعی زن و مرد موجب قطع ارتباط سالم آنها در محیط های دانشگاهی می شود و به رفتارهای ناهنجار اجتماعی دامن می زند.آخرین ویرایش: - -

پنجشنبه 1390/06/24 18:45
طرح خیلی خوبیه ! من خودم تو پیام نور ثبت نام کردم فقط به خاطر اینکه کمتر برم تو کلاسی که پراز مرده!
این حق ما مذهبی هاست که یه دانشگاه جدا برای خانم ها داشته باشیم هزینشم مهم نیست به هر حال ما جزیی از این جامعه هستیم دیگه !

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات